Πέμπτη, 28 03 2024
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΚΥΘΝΟΣ

ΚΥΘΝΟΣ 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #650

  • kourosaristidis
  • Το Άβαταρ του/της kourosaristidis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 161
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
ΕΝΑ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΣΤΗΝ ΚΥΘΝΟ

- Χίλια Καλωσορίσατε
- Χίλια και δυο χιλιάδες
- Στη γραφική τη Χώρα μας
- Που έχει ομορφάδες

Τέτοια «ΚΟΤΣΑΚΙΑ» θα βρεις στους τοίχους, στη Χώρα της Κύθνου ή Θερμιά. Και βέβαια όχι μόνο στη Χώρα, αλλά και στη Δρυοπίδα, της Κύθνου.
- Στη Δρυοπίδα σαν βρεθείς
- Και τύχει να σαι σόλο
- θα ζήσεις έναν έρωτα
- ζεστό κεραυνοβόλο

Φέτος το Συνέδριο της Ενώσεως Κυκλαδικού Τύπου έγινε στην Κύθνο. Το θέμα που αναπτύξανε οι ομιλητές ήταν:
Διαχρονική πορεία του Κυκλαδικού πολιτισμού.
ΚΥΘΝΟΣ: Παράδοση – Πολιτισμός - Ανάπτυξη

Το Συνέδριο είχε πλήρη επιτυχία. Σ’ αυτό συνετέλεσε η καλή προετοιμασία του Προεδρείου της Ενώσεως και η άμεση συμπαράσταση του Δήμου Κύθνου, με μπροστάρη, τον δραστήριο και ακούραστο και ερωτευμένο με το νησί του Δήμαρχο κ. Μανώλη ΦΙΛΙΠΠΑ και τους συνεργάτες αντιδημάρχους κ.κ. Ν. Τριανταφύλλου, Β. Φιλίιππα και τον Πρόεδρο του Δ.Σ. Δ. Γονίδη.
Τι είπαν οι ομιλητές στο Συνέδριο, το αφήνω, στους άλλους Συναδέλφους που είναι εμπειρότεροι και δυνατότεροι, στη «ΓΡΑΦΙΛΑ» τους.
Εγώ θα προσπαθήσω να σας μεταφέρω νοερά, στην ωραία Κύθνο, στις ΡΥΜΕΣ και τις ΠΑΡΕΙΕΣ των χωριών της. Στις χαιρετούρες που έκανα με τους ντόπιους. Τα γνήσια αδέλφια Κυκλαδίτες και Κυκλαδίτισσες Κυθνιώτισσες. Πολλοί καθόντουσαν, στις κάτασπρες πεζούλες. Θυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια που όλοι χαιρετιόμαστε. Όλοι ζητάγαμε ο ένας από τον άλλο την καλημέρα του Θεού. Αυτό συμβαίνει στα Θερμιά.
- Η Δρυοπίδα είναι όμορφη
- Έχει πολλά σοκάκια
- Έχει αξιοθέατα
- Και γραφικά εκκλησάκια.

Πατώντας το δεξί μου πόδι, στο Μέριχα, στο λιμάνι της Κύθνου, διάβασα μια «ΤΑΜΠΕΛΑ» η οποία έλεγε:
«ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΗΣ ΑΠΛΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ»
Το νησί «ΤΑ ΘΕΡΜΙΑ» έχει πολλές Αρετές. Νομίζω όμως η πρώτη Αρετή είναι η απλότητα και η φιλοξενία των κατοίκων του.
Ήταν λίγο το τριήμερο που μείναμε. Εισέπραξα όμως έντονες εικόνες. Αγόρασα πολλά. Έφυγα πολύ χαρούμενος. Έχω έντονες αναμνήσεις.
Το νησί έχει έντονη Κυκλαδίτικη φυσιογνωμία, Διατηρεί τα ήθη, τα έθιμα και τις παραδόσεις. Γυρνώντας το νησί διεπίστωσα, ότι οι κάτοικοι του φροντίζουν ακόμη τη γη τους. Είδα κατσικοπρόβατα στα χωράφια και άλογα. Ωραίες κατοικίες και αρκετά χωράφια καλλιεργημένα•
Το βράδυ του Σαββάτου (8.6.2023), προς τιμή των δημοσιογράφων οργάνωσαν Θερμιώτικο γλέντι. Πράγματι, στην Κύθνο γυναίκες και άνδρες χορεύουν τον ωραιότερο μπάλο. Κάνουν πολλές φιγούρες. Θέλει γερά ποδιά και γερούς πνεύμονες.
Το νησί διαθέτει ωραίες παραλίες και προς το παρόν ολοκάθαρες. Το νησί είναι γεμάτο εκκλησάκια. Έχει την προστάτιδα του την Παναγία την Κανάλα.
Οι Θερμιώτες έχοντας το πλούσιο υλικό «ΤΗΝ ΠΕΤΡΑ» έχουν πέτρινα σπίτια. Με πέτρες έχουν χωρίσει τα χωράφια τους, τα αμπέλια τους και τις αυλές τους. Έχουν φτιάξει πραγματικές ΑΚΡΟΠΟΛΕΙΣ.
Η Κύθνος δεν υστερεί σε Αρχαιολογικά ευρήματα. Σημάδια που αποδεικνύουν την ευμάρια του νησιού. Έχει το Κάστρο της Ωριάς, την οχυρωματική πόλη, στο Ερυόκαστρο, το αρχαίο λιμάνι, στο Κανδράκι. Έχει το σπήλαιο Κατα φύκι.
Η Κύθνος ή Θερμιά (από τα θερμά νερά) είναι ένας επίγειος παράδεισος.
Αδέλφια Θερμιώτες σας ευχαριστούμε για την απλόχερη και σπάταλη αγάπη που μας δείξατε και μας προσφέρατε.
Καλό καλοκαίρι και καλύτερες ημέρες. Με πολύ ΑΓΑΠΗ.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ 11.06.2013.

ΓΕΩΡΓΙΟΣ Α. ΠΟΥΛΙΟΣ
ΕΠΙΤΙΜΟΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ
ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΕΝΩΣΕΩΣ ΚΥΚΛΑΔΙΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ
ΥΨΗΛΑΝΤΟΥ 17 – ΚΑΛΛΙΘΕΑ Τ.Κ. 176-75
ΤΗΛ. 210-94 09 788 – ΦΑΞ. 210-94 03 168
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώσουμε την εμπειρία σας στον ιστότοπό μας.Με την περιήγηση σε αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies.