Παρασκευή, 29 03 2024
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ ΤΗΣ ΑΛΙΣΤΡΑΤΗΣ

ΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ ΤΗΣ ΑΛΙΣΤΡΑΤΗΣ 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #631

  • kourosaristidis
  • Το Άβαταρ του/της kourosaristidis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 161
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΝΑΡΓ. ΠΟΥΛΙΟΣ
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ
Υψηλάντου 17. Καλλιθέα Τ.Κ. 176-75
Τηλ: 210-94.09.788 Fax: 210-94.03.168

ΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ ΤΗΣ ΑΛΙΣΤΡΑΤΗΣ

Σωτήριο έτος 1999. Στις 13.6.1999 γινόντουσαν οι Ευρωεκλογές.
Ο διορισμός μου, ως Δικαστικός Αντιπρόσωπος έλεγε: Στις 13.6.1999 έπρεπε να βρίσκομαι, στο 317 εκλογικό τμήμα της Ενορίας Τιμίου Σταυρού, στο Ισόγειο, στην αίθουσα Γ’ του 1ου Δημοτικού Σχολείου του Νομού Σερρών, στις Σέρρες.
Ωραιότερος διορισμός δεν μπορούσε να μου γίνει. Για μια φορά ακόμη θα γινόμουν Σερραίος. Την πόλη αυτή την λάτρευα και τώρα ακόμη πιο πολύ. Ο διορισμός μου αυτός ήταν ένα δώρο απρόσμενο. Η τύχη έδειξε την εύνοιά της. Αμέσως έκλεισα δωμάτιο, στο ξενοδοχείο «ΕΛΠΙΣ». Δεν το αλλάζω με κανένα άλλο. Γύρω-γύρω συνάδελφοι ορειβάτες, του Ειρηνοδικείου και Πρωτοδικείου υπάλληλοι. Πιο πάνω, ο Δημήτρης ο Σιούλας, βενζινάς (ο χοντρός). Λίγο πιο πέρα, στην οδό Τσιμισκή 3, η έγκριτη εφημερίδα «ΠΡΟΟΔΟΣ» του Κωνσταντίνου ΚΟΜΙΤΟΥΔΗ, με τους εκλεκτούς συνεργάτες του. Βρίσκω την ευκαιρία και δημόσια, του κ. Κομιτούδη, να του εκφράσω την ευγνωμοσύνη μου, διότι εδώ και 10ετίες δέχθηκε και με έχει συνεργάτη του και δημοσιεύει τα γραφόμενα μου.
Από τις προηγούμενες επισκέψεις μου, στις Σέρρες, είχα γνωρίσει πολλά μέρη των Σερρών. (Ρούπελ, Κερκίνη, Μονή Προδρόμου κλπ.). Όχι όμως και το Σπήλαιο της Αλιστράτης.
Είχα διαβάσει, είχα ακούσει, ιδιαίτερα, από την Κυρία των Βουνών και των Σπηλαίων, τη γυναίκα που το είχε εξερευνήσει και οργανώσει, την Μεγάλη μου φίλη, την Αείμνηστη, Άννα ΠΕΤΡΟΧΕΙΛΟΥ, τις ωραιότερες περιγραφές, γι’ αυτό το Σπήλαιο. Την επομένη της αφίξεώς μου, στις Σέρρες, ξεκίνησα για το Σπήλαιο. Απόσταση περίπου 50 χιλιόμετρα. Αστεία απόσταση για εμένα. Την εποχή εκείνη Διευθυντής του Σπηλαίου ήταν ο κ. Καρτάλης. Του είπα ότι φέρνω την καλημέρα της κ. Πετροχείλου και μου λέγει της Δασκάλας μου. Σημειωτέον, ότι παρέα μου είχα και τη γυναίκα μου Ελένη. Ο κ. Καρτάλης μόνο από το χέρι δεν μας πήρε και αμέσως άρχισε την ξενάγηση.
Ο Δημιουργός αυτού του Σπηλαίου την ημέρα που το έφτιαχνε είχε πολλά κέφια. Η φύση έδειξε πόσο δυνατή είναι.
Φίλε αναγνώστη το Σπήλαιο αυτό δεν περιγράφεται. Είναι σαν την ωραία γυναίκα. Μόνο βλέπεται. Κάθε περιγραφή είναι κατώτερη της πραγματικότητας.
Το Σπήλαιο αυτό έχει τεράστιες αίθουσες και ψηλές. Φοβερό διάκοσμο, από σταλακτίτες και σταλαγμίτες. Στο σημειωματάριο μου έχω σημειώσει, ότι ένας θάλαμος έχει διαστάσεις 60 μέτρα πλάτος,100 μέτρα μήκος και 30 μέτρα ύψος. Είναι το Σπήλαιο που περπατάς σε δρόμους - λεωφόρους. Τα χάνεις μπροστά στους τεράστιους λευκούς σταλακτίτες. Δεξιά και αριστερά υπάρχουν θάλαμοι μεγάλης επιφανείας. Σε πολλά σημεία οι θάλαμοι ίσως έχουν πάνω από 10 μέτρα.
Το Σπήλαιο δεν έχει όλο εξερευνηθεί. Είναι χάος. Οι διάδρομοι και οι αίθουσες είναι ατέλειωτες.
Στο Σπήλαιο αυτό θα δεις χρωματιστούς σταλακτίτες .Δεν ξέρω αν οι σπηλαιολόγοι μια μέρα θα βρουν την άκρη. Στο σημειωματάριο μου έχω γράψει, οι διάδρομοι του ανέρχονται σε 3 χιλιόμετρα.
Φίλε αναγνώστη μη βαρεθείς να το επισκεφθείς. Υπάρχει και το τραίνο, Σερρών - Δράμας, μεγάλη ευκολία.
Το Σπήλαιο αυτό είναι το θαύμα της φύσεως.
Είναι εκπληκτικό.
Είναι υπέροχο.
Είναι ένα δημιούργημα το οποίο αδυνατεί να συλλάβει εύκολα και η πιο δυνατή φαντασία και ο πιο ισχυρός νους.

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώσουμε την εμπειρία σας στον ιστότοπό μας.Με την περιήγηση σε αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies.