Πέμπτη, 28 03 2024
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΝΕΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΑ ΛΑΓΚΑΔΑ

ΝΕΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΑ ΛΑΓΚΑΔΑ 7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #731

  • kourosaristidis
  • Το Άβαταρ του/της kourosaristidis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 161
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
ΣΤΗ ΝΕΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΑ ΛΑΓΚΑΔΑ
Εκλογικές Αναμνήσεις

Ο διορισμός έφθασε στο γραφείο, για τις εκλογές, μάλλον της 10ετίας του 1960. Νομός Θεσσαλονίκης. Επαρχία Λαγκαδά. Δήμος Σωχού. Συνοικισμός Νέας Σεβάστειας. Μέχρι το Σωχό όλα καλά. Η Ν. Σεβάστεια που είναι; Παρουσιάστηκα στο Δημαρχείο. Στην αίτηση του διορισμού είχα ζητήσει, στο πιο απομεμακρυσμένο εκλογικό τμήμα. Το Υπουργείο ορθά ενήργησε. Η συνοικία αυτή ήταν πάνω από το Σωχό. Χειμωνιάτικες εκλογές. Πάρα πολύ χιόνι. Συγκοινωνία δεν υπήρχε. Μόνο φορτηγά. Τους προβληματισμούς μου έλυσε ένας γεροδεμένος υπολοχαγός που τον συνόδευαν δυο λεβέντες φαντάροι. Ο Υπολοχαγός με προσεφώνησε, κ. Δικαστικέ ήλθα γι’ εσάς και είμαστε, στη διάθεση σας. Η απάντησή μου ήταν: Επιθυμώ να με πάτε στο εκλογικό μου τμήμα. Ο Υπολοχαγός με κοίταξε και μου είπε το ντύσιμο είναι ελαφρύ. Πρέπει να βάλετε χοντρά ρούχα, όπως είμαστε εμείς ντυμένοι. Γυρίσαμε στο Λόχο. Φόρεσα πάνω από τα δικά μου ρούχα, στρατιωτικό πουλόβερ και χλένι. Καπέλο φαντάρου, που κατέβαινε μέχρι τα αυτιά, το ηρωικό δίκοχο. Παντελόνι μάλλινο και μου τυλίξανε τα πόδια μέσα σε μια χλένι. Μπήκα στο στρατιωτικό αυτοκίνητο. Ήταν 3/4 χωρίς πόρτες, δεξιά και αριστερά. Ήταν πλήρως εξοπλισμένο. Τηλέφωνο, ραδιόφωνο, ασύρματο κλπ. Μετά από πολλά κοσκινίσματα και ταρακουνήματα, φθάσαμε, στη Σεβάστεια, Πάνω από 50 σκυλιά με υποδεχθήκανε, με πολύ κακές διαθέσεις. Μυρίστηκαν ξένο, μου είπαν. Όλοι οι άνδρες φορούσαν γαλότσες. Το κοπρόχωμα (λάσπη) 20 πόντους. Με πήγαν στο υποτιθέμενο σχολείο. Χάρηκα γιατί είδα Ελληνικές σημαίες. Το βράδυ φιλοξενήθηκα στο σπίτι του δασκάλου. Ήταν παντρεμένος με δυο μικρά παιδιά. Πριν με πάνε στο δωμάτιο που θα κοιμόμουνα ρώτησα που είναι η τουαλέτα. Μου άνοιξαν μια πόρτα που ήταν στο βοριά και μου έδειξαν τα χωράφια. Ζήτησα να μου ανάψουν μια λάμπα. Ευτυχώς μου ανάψανε δυο. Δυστυχώς το βράδυ δεν κοιμήθηκα. Κρύωνα. Τα σκεπάσματα μου ήταν «ΒΕΛΕΝΤΖΕΣ». Εκτός αυτού όλη τη νύχτα είχα συναυλία ποντικιών. Κάτι πρωτόγνωρο για εμένα. Τρέχανε. Κανονικός ιππόδρομος. Οι τοίχοι από πλίθρες και στο ταβάνι κεραμίδια. Δεν πέρασα καλά. Αυτό λίαν επιεικώς.
Ευτυχώς η εκλογική αναμέτρηση πήγε πάρα πολύ ομαλά.
Το βράδυ η ίδια περιπέτεια. Κρύο, σκοτάδι, βροχή και ποντίκια.
Το πρωί η νοικοκυρά του σπιτιού μου είχε ένα τυράκι, 10 αυγά και δυο πίττες για το δρόμο.
Οι πιο πολύ κάτοικοι είχαν φύγει για τα ζώα. τους. Ήλθαν οι υπόλοιποι να με κατευοδώσουν, με τα παιδιά τους.
Στο Δάσκαλο έδωσα χρήματα να τους αγοράσει διάφορα πράγματα κατά την κρίση του.
Το αυτοκίνητο ήλθε και με πολύ προσοχή επιστρέψαμε στο Σωχό.
Παρά τις μικροπεριπέτειες γύρισα στην Αθήνα με έντονες αναμνήσεις.



ΓΕΩΡΓΙΟΣ Α. ΠΟΥΛΙΟΣ
ΕΠΙΤΙΜΟΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ
ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΕΝΩΣΕΩΣ ΚΥΚΛΑΔΙΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώσουμε την εμπειρία σας στον ιστότοπό μας.Με την περιήγηση σε αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies.