Παρασκευή, 26 04 2024
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΟΣΙΑΙ ΜΑΡΑΝΑ ΚΑΙ ΚΥΡΑ

ΟΣΙΑΙ ΜΑΡΑΝΑ ΚΑΙ ΚΥΡΑ 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #680

  • kourosaristidis
  • Το Άβαταρ του/της kourosaristidis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 161
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
ΟΣΙΑΙ ΜΑΡΑΝΑ ΚΑΙ ΚΥΡΑ

Η Μαράνα και η Κύρα είναι δύο Οσίαι __________ που έζησαν το 400 μ.Χ. και γιορτάζουν την 28η Φεβρουάριου.
Πατρίδα των ήταν η Βέρροια της Συρίας, το σημερινό Χαλέπι. Ήταν δυο φίλες εξόχου καταγωγής και ανατροφής. Και οι δύο καταφρόνησαν τα εγκόσμια και όλες τις χαρές της ζωής. Αποσύρθησαν εκτός της πόλεως, κτίσανε ένα περιτείχισμα, μπήκαν μέσα και κτίσανε και την πόρτα αυτού. Την όλη φροντίδα των ανάλαβαν οι δυο υπηρέτριές των που και αυτές, δίπλα στις οσίες εγκατεστάθησαν εντός μικρού κελίου.
Το περιτείχισμα ήταν χωρίς στέγη και οι Οσίες δεν είχαν σκεπάσματα. Το μεν χειμώνα βρεχόντουσαν, το δε καλοκαίρι ψηνόντουσαν από τη ζέστη. Δεν είχαν καμιά επαφή με τον έξω κόσμο, εκτός με γυναίκες, με τις οποίες επικοινωνούσαν, από μια μικρή θυρίδα.
Στο σώμα τους φορούσαν σιδεριές, τόσο βαριές που δεν μπορούσαν να μετακινηθούν. Τις πληροφορίες αυτές μας τις δίδει ο Επίσκοπος Θεοδώρητος, ο οποίος τις είδε να έχουν τα σίδερα, στο λαιμό, στη μέση, στα χέρια και στα πόδια. Κάτω απ’ αυτές τις συνθήκες ζήσανε 42 χρόνια και νηστέψανε 40 ημέρες 3 φορές.
Πήγαν στους Αγίους Τόπους περπατώντας 20 ημέρες, δηλαδή διανύσανε περίπου 500 χλμ.
Ο ενάρετος βίος των έγινε παράδειγμα αρετής και ασκήσεως.
Πρόσφατα έμαθα, ότι ο φίλος μου, Ελευθέριος ΦΥΤΡΑΣ, Στρατηγός, την κόρη του την έχει βαπτίσει Μαράνα. Το γεγονός αυτό έγινε αφορμή να καταφύγω στο Αγιολόγιο της Εκκλησίας μας, του Χρήστου Τσολακίδη.
Ο Λευτέρης με το όνομα αυτό με αιφνιδίασε. Ίσως να μη το έχει άλλο Χριστιανόπουλο παιδί. Μάλλον είναι άγνωστο το όνομα αυτό στην Ελληνική κοινωνία. Λευτέρη μάλλον πρωτοτύπησες. Τις καλύτερες ευχές μου εκλεκτέ, εξαίρετε και ξεχωριστέ μου φίλε.



ΓΕΩΡΓΙΟΣ Α. ΠΟΥΛΙΟΣ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώσουμε την εμπειρία σας στον ιστότοπό μας.Με την περιήγηση σε αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies.