Πέμπτη, 18 04 2024
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: όλο στο Μαρτίνο καταλήγω

όλο στο Μαρτίνο καταλήγω 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #627

  • AKIS
  • Το Άβαταρ του/της AKIS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
Παίδες, το ξέρετε, εγώ όποτε έχω άδεια από την δουλειά μου ψάχνω να βρω την Ιθάκη ….και όλο στο Μαρτίνο καταλήγω.

Είναι το χωρίο που σύμφωνα με την παράδοση έχουν μαρτυρήσει πάνω από 1.978.989.987.357 προβατίνες -αρνιά στη θράκα .

Έτσι λοιπόν σήμερα ξύπνησα κανονικά, όπως κάθε μέρα, ήπια το καφέ στον καφενέ του χωριού μου χρειαζόταν για να συνέλθω και πήγα στη πλατεία να δω τι παίζει.

-File mou telis na agolasis laadi?

μου λέει μια φωνή με αξάν αλλοδαπό. Συνηθισμένα πράγματα θα μου πείτε.

Το κλου όμως είναι η καταγωγή του εξωτικού αυτού χαρακτήρα που εισέβαλε στη βόλτα μου .

Είμαι στο Μαρτίνο αναρωτήθηκα η στον Άγιο Παντελεήμονα

Μου φάνηκε κάτι σε Βουλγαρικό με αφρικάνικες αποχρώσεις

Ti telis na agoraso τον ρώτησα προσπαθώντας να μιλήσω την γλώσσα του να νιώσει και αυτός ρε παιδί μου ότι είναι στον τόπο του, αλλά του πετώ και το…… tu parles a moi!!!

Γιατί το αξαν μου φάνηκε και λίγο Γαλλικό .

Dio eulo to kilo μου απαντάει

Apo pou ise του λέω πάλι στην γλώσσα του

Boulgalia μου απαντά



Έτσι λοιπόν κατάλαβα ότι το αξαν έγερνε προς το Γαλλικό όπως του δικού μας του Κου Σταϊκούρα

Τον ρώτησα αν το Απελασιόν κοντρολέ ισχύει στο χωριό

Μάλλον δεν κατάλαβε τα άπταιστα ελληνικά μου και τον άφησα λέγοντας στον εαυτό μου Mind the ΓΑΠ.. που μας έβαλε στο Μνημόνιο και όλους αυτούς που μας έφεραν μέχρι εδώ .



Από τον: Άκη Δήμα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώσουμε την εμπειρία σας στον ιστότοπό μας.Με την περιήγηση σε αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies.