Παρασκευή, 29 03 2024
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΕΚΛΟΓΕΣ 1920

ΕΚΛΟΓΕΣ 1920 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #675

  • kourosaristidis
  • Το Άβαταρ του/της kourosaristidis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 161
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΝΑΡΓ. ΠΟΥΛΙΟΣ
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ
Υψηλάντου 17. Καλλιθέα Τ.Κ. 176-75
Τηλ: 210-94.09.788 Fax: 210-94.03.168

ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΥ 1920 ΤΟΥΡΚΟΙ ΚΑΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΓΟΥΝΑΡΗ

Αφορμή να γράψω τα πιο κάτω είναι οι εκλογές που θα γίνουν το 2014.
Αγαπητέ αναγνώστη μια «αναδρομή» είναι αναγκαία. Εγώ θα πάω στο έτος 1945. Εσύ πήγαινε νοερά. Τότε ήμουνα 13 ετών. Για την ηλικία μου είμαι υπέρ ώριμος. Αυτό το οφείλω στους Άγιους Γονείς μου. Ακούω καλά. Βλέπω καλά. Αντιλαμβάνομαι τι λένε οι συνομιλητές μου και το μυαλό μου λειτουργεί άριστα. (Η συνάντηση αυτή έγινε στη Μάρπησσα της Πάρου το 1945).
Ένα βράδυ που έξω ο βοριάς τα πάντα παγώνει και το «ΦΟΥΓΟΥΔΑΚΙ» μέσα, στο σπίτι, ζεσταίνει, χάρις την επίβλεψη της Αγίας Μανούλας μου, ήλθε επίσκεψη ο Θείος ο Μανώλης ΤΣΑΝΤΟΥΛΗΣ ή ΛΟΓΑΡΙΤΗΣ. Ο θείος το 1910 πήγε στρατιώτης να κάνει τη θητεία του. Τον προλάβανε οι Βαλκανικοί Πόλεμοι (1912 και 1913) και δεν πρόφθασε ν’ απολυθεί. Στη συνέχεια ήλθε ο Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος, δεν απολύθηκε. Το 1922 τον βρήκε ακόμη στρατιώτη. Δώδεκα χρόνια στρατιώτης. Πάνω από 15 ζευγάρια αρβύλες και κάλτσες έλιωσε. Αναγκαστικά κοιμόταν μ’ αυτές μέρα νύχτα. Οι διηγήσεις του θείου Μανώλη ατέλειωτες. Η αγανάκτηση των μελών της οικογενείας του, στο ΖΕΝΙΘ. Οι κατάρες, κατά του Βενιζέλου ατέλειωτες. Μίσος και οργή, ήταν κατά του τρισκατάρατου. Οι νίκες δεν μετρούσαν. Η δόξα της Ελλάδος δεν τους ενδιέφερε, ούτε τα αλύτρωτα αδέλφια. Η αντιπολίτευση εκμεταλλευόταν την κατάσταση. Αρκεί τον Βενιζέλο να «ΦΑΜΕ» η Ελλάδα «ΤΣΙΜΕΝΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ».
Κάτω απ’ αυτές τις πιέσεις προκηρυχθήκανε εκλογές, οι οποίες έγιναν την 1η Νοεμβρίου του 1920. Οι εχθροί της Ελλάδος τον επιπόλαιο Έλληνα ψηφοφόρο κατάφεραν και τον έπεισαν σε τέτοιο βαθμό που ο Βενιζέλος δεν βγήκε ούτε Βουλευτής. Μετά από 20 μήνες ήλθε η Μικρασιατική καταστροφή. Στις εκλογές, ψηφίσανε μαζικά, 300.000 Τούρκοι και χιλιάδες Εβραίοι. Τότε στο Ελληνικό Κοινοβούλιο μπήκαν 35 Τούρκοι Βουλευταί (Μουσουλμάνοι) και 15 Εβραίοι. Αυτοί οι εχθροί της Ελλάδος ήταν παρόντες καθ’ όλη τη διάρκεια της Μικρασιατικής Εκστρατείας,
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώσουμε την εμπειρία σας στον ιστότοπό μας.Με την περιήγηση σε αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies.