Πέμπτη, 28 03 2024
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΟΥΣ

ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΟΥΣ 8 Χρόνια 8 Μήνες πριν #717

  • kourosaristidis
  • Το Άβαταρ του/της kourosaristidis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 161
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΟΥΣ

Ο αδελφός μου, Νικόλαος Αναργύρου ΠΟΥΛΙΟΣ ή ορθότερα, ο ιατρός μου, Νικόλαος Αναργύρου ΠΟΥΛΙΟΣ, Παθολόγος - Καρδιολόγος, προχθές μου έφερε το περιοδικό «ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ». Είναι ένας θησαυρός. Και τι δεν έχει μέσα. Αναφέρεται, στη Νεμέα, στο Σπάρταθλο, στην Αρχαία Μεσσήνη, στον Όλυμπο και στον Τάφο του Θεμιστοκλέους.
Το οδοιπορικό για τον τάφο του Θεμιστοκλέους το γράφει ο Συγγραφέας - Λαογράφος, Γεώργιος ΛΕΚΑΚΗΣ. Με αυτά που γράφει μου έφερε τα πάνω κάτω. Άντε εγώ τώρα να ξεμπλέξω. Που να βρω άκρια;
Πριν μερικά χρόνια ο Δήμαρχος Κερατέας κ. Γεώργιος ΙΑΤΡΟΥ, μου έκανε την τιμή και με κάλεσε να λάβω μέρος, στο επιστημονικό συμπόσιο που έκανε, για το Θεμιστοκλή. Με χαρά δήλωσα συμμετοχή και το θέμα που ανέπτυξα ήταν: «Ο Νόμος του Θεμιστοκλέους περί θαλασσίου εξοπλισμού.»
Από την έρευνα που έκανα έμαθα, ότι ο τάφος του Θεμιστοκλέους, ήταν στον Πειραιά, πίσω από τη Σχολή Δοκίμων. Πήγα. Βρήκα μια κολώνα και μου είπαν εδώ ήταν ο τάφος.
Σήμερα ο κ. Λεκάκης ανατρέπει την έρευνα μου. Γράφει, ότι ο τάφος του Θεμιστοκλέους είναι στη Δραπετσώνα, μπροστά στο εργοστάσιο των λιπασμάτων του Μποδοσάκη (βλέπετε τη φωτογραφία). Μετά από έρευνα πήγα.
Είναι ένας στρογγυλός λάκκος. Στο κέντρο έχει μια σπασμένη κολώνα και γύρω του κομμάτια μάρμαρα. Έχουν βάλει μια επιτύμβια πλάκα, πάνω στην οποία έχουν στηρίξει, από μπρούτζο το κεφάλι του Θεμιστοκλέους φορώντας την περικεφαλαία του. Από κάτω γράφει τη χρονολογία της Ναυμαχίας της Σαλαμίνας, 480 π.Χ. και δύο άλλες. Σε ξεχωριστή πλάκα τα ονόματα των χορηγών.
Πήγαινε και εσύ. Άφησε τη φαντασία σου χαλαρή. Γύρνα πίσω αιώνες. Να είσαι βέβαιος θα δεις τις Αθηναϊκές οικογένειες, να μπαρκάρουν για τη Σαλαμίνα.
Σήμερα η περιοχή είναι έρημη. Ευτυχώς. Το δράμα θα ήταν να ήταν κτισμένη. Το εργοστάσιο λιπασμάτων ένα κουφάρι. Τζάμια, πόρτες σπασμένες. Ένα παραγωγικό εργοστάσιο το ρημάξανε. Μέχρι το 1960, που ήμουνα Νομικός Σύμβουλος των επιχειρήσεων «ΜΠΟΔΟΣΑΚΗ» ήταν παραγωγικό.
Απεργίες, κομματικές φατρίες, διχόνοιες και συνδικαλισμός φέρανε την καταστροφή του εργοστασίου και την πλήρη διάλυσή του.
Σήμερα δεν τολμάς να πλύνεις ούτε τα πόδια σου, στη θάλασσα. Το εργοστάσιο μοιάζει σαν φάντασμα. Ο Καλλικράτης, το νομοθέτημα καταστροφή της αυτοδιοικήσεως, ένωσε το Κερατσίνι με τη Δραπετσώνα σ’ ένα Δήμο. Μήπως κάτι πρέπει να γίνει; Αν διαμορφωθεί ο χώρος αυτός θα γίνει μια ανάσα ζωής. ΑΜΗΝ.



ΓΕΩΡΓΙΟΣ Α. ΠΟΥΛΙΟΣ
ΕΠΙΤΙΜΟΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώσουμε την εμπειρία σας στον ιστότοπό μας.Με την περιήγηση σε αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies.