Παρασκευή, 29 03 2024
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #719

  • kourosaristidis
  • Το Άβαταρ του/της kourosaristidis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 161
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

Η Μανούλα μου έλεγε άνοιξαν οι Ουρανοί. Έπεσαν αστροπελέκια, βροντές, και βροχή.
Τις ημέρες που μας πέρασαν, η κακοκαιρία έκανε πολλές ζημιές. Ολόκληρες περιουσίες εξαφανισθήκανε.
Πολλοί θα ισχυρισθήκανε από τις αμαρτίες μας.
Το λειτούργημα της Δικηγορίας το υπηρέτησα 45 χρόνια. Τα 30 χρόνια ήμουνα, Νομικός Σύμβουλος, στην ασφαλιστική εταιρεία «ΛΑΪΚΗ», στη μεγαλύτερη ιδιωτική ασφαλιστική, ιδιοκτησίας «ΜΠΟΔΟΣΑΚΗ».
Το λιγότερο μια φορά το χρόνο, στους ασφαλισμένους κάναμε μαθήματα, εφαρμογής του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας. Δικαιώματα, υποχρεώσεις και γενικά πως πρέπει να φροντίζουν για την καλή τους κατάρτιση, ως προς την οδήγηση, τη συντήρηση του αυτοκινήτου τους, τι πρέπει να έχουν στο αυτοκίνητό τους, (βοηθητικά εργαλεία) σε περίπτωση βλάβης ή ατυχήματος. Πως πρέπει να ενημερώσουν, για να τους συμπαρασταθούν. Σπουδαία συμβουλή που τους δίναμε ήταν: Τι πρέπει να έχουν στο μυαλό τους, στην περίπτωση κακοκαιρίας. Στα μαθήματα αυτά η Διεύθυνση της εταιρείας μου έκανε την τιμή να μου αναθέτει την όλη οργάνωση των μαθημάτων αυτών και να είμαι και ομιλητής.
Ενδεικτικά θα σας γράψω τα πιο κάτω:
1ον. Να συμβουλεύονται τα μετεωρολογικά δελτία.
2ον. Να γεμίζουν τα ρεζερβουάρ βενζίνα.•
3ον. Να κρατάνε απόσταση ασφαλείας από τα προπορευόμενα αυτοκίνητα.
4ον. Όταν ο δρόμος έχει πάγο να βάζουν τις αντιολισθητικές αλυσίδες•
5ον. Να μη φρενάρουν απότομα.
6ον. Σε περίπτωση ατυχήματος να ειδοποιούν τις αστυνομικές αρχές
7ον. Να έχουν αναμμένα τα φώτα του αυτοκινήτου.
8ον. Τις γέφυρες και τις διαβάσεις να τις περνούν με χαμηλές ταχύτητες.
9ον. Να συντηρούν τους υαλοκαθαριστήρες και να έχουν καθαρά τα φανάρια.
10ον. Όταν το χιόνι είναι πολύ, πάνω στο κατάστρωμα να μη «γκαζώνουν» για να φύγουν, γιατί μπορεί οι τροχοί να χωθούν πιο βαθιά στο χιόνι.
11ον. Να φοράνε τη ζώνη ασφαλείας.

Φίλοι αναγνώστες είμαι βέβαιος, ότι θα μου πείτε αυτά τα ξέρουμε. Κάτι πιο φρέσκο. Εύχομαι να τα εφαρμόζετε. Εύχομαι να μη σας συμβεί. Καλή οδήγηση.



ΓΕΩΡΓΙΟΣ Α. ΠΟΥΛΙΟΣ
ΕΠΙΤΙΜΟΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ
ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΕΝΩΣΕΩΣ ΚΥΚΛΑΔΙΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώσουμε την εμπειρία σας στον ιστότοπό μας.Με την περιήγηση σε αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies.