Τετάρτη, 24 04 2024

5.ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α. ΦΘ/ΔΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(Χρόνος ανάγνωσης: 2 - 3 λεπτά)

olylamias kalyvia3

Με την 5η αγωνιστική συνεχίστηκε το Σάββατο (23/10) το πρωτάθλημα της Α’ Φθιώτιδας.

«Πάτησαν» κορυφή ΑΟ Στυλίδας και Ολυμπιακός Λαμίας, ισόπαλο το ντέρμπι στη Μαλεσίνα.

Στο γήπεδο της Στυλίδας, ο ΑΟΣ νίκησε τον Ευρυτανικό και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας κάνει και το ρεπό του. Η ομάδα του Γιώργου Κυριακίδη προηγήθηκε με τον συνήθη ύποπτο Χρήστο Βαρυπάτη (28’), με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με τον Μπίκο (62’). Η Στυλίδα αντέδρασε και πετυχαίνοντας τρία γκολ σε δώδεκα λεπτά (73’-85’) με τους Κάντζαρη, Λάγιο και Σύρμο, έφτασε στο τελικό 4-1.

stylida_evrytanikos1.JPG

Ο αγώνας επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του ποδοσφαιριστή Σφήκα του Ευρυτανικού.

sfikas_evry.JPG

Στο Φραντζή ο Ολυμπιακός Λαμίας νίκησε εύκολα τον Άρη Αγίου Κωνσταντίνου με 3-0 και συγκατοικεί στην κορυφή με τη Στυλίδα. Για τους ερυθρόλευκους δυο γκολ πέτυχε ο Μπουγιώτας και ένα ο Μπαγινέτας.

olylam-aris2.JPG

Στο γήπεδο της Μαλεσίνας η τοπική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Αστέρα Σταυρού στο ντέρμπι της ημέρας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ρίζο στο 36’, με την ομάδα του Πέτρου Καραΐσκου να ισοφαρίζει με πέναλτι του Στυλιανού στο 83’. Οι άνθρωποι της Μαλεσίνας έχουν παράπονα από τη διαιτησία του Παπακωνσταντίνου, κυρίως για τη φάση του πέναλτι.

MALESINA-STAVROS1.JPG

Στη Λάρυμνα η Προοδευτική επιβλήθηκε του Ρεγγινίου με 3-0. Για την ομάδα του Γιώργου Νικολάου δυο γκολ πέτυχε ο Τσιάμης (είχε και δοκάρι) και ένα ο Δέδες.

larymna-reggini1.JPG

Στο γήπεδο της Ηράκλειας ο τοπικός Ο.Φ.Η. αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Οπούντιο Μαρτίνου στο ντεμπούτο του Ανδρέα Ανυφαντή στον πάγκο των γηπεδούχων. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του πολύπειρου Τσαμαδιά στο πρώτο ημίχρονο. Στο Β’ μέρος οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή μέσα σε οχτώ λεπτά (67’-75’) με γκολ των Κωτσαλά και Αργυρίου, φτάνοντας στο 1-2. Η Ηράκλεια πήρε το βαθμό της ισοπαλίας χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντεμίρη στο 78’.

irakleia-martino1.JPG

Στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής η τοπική Νίκη αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την ΑΕ Καλυβίων. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Μιχαήλ, με τα Καλύβια να ισοφαρίζουν με τον Κουρκουλιώτη εφτά λεπτά αργότερα. Η ομάδα του Δήμου Σπυριδάκη πήρε το προβάδισμα με 1-2 με γκολ του Ξηρομερίτη. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Πλιάτσικας.

agparaskevi-kalyvia2.JPG

Το ρεπό της έκανε η Δάφνη Λιβανατών.

Τα αποτελέσματα:

Μαλεσίνα-Αστέρας Σταυρού 1-1 (36’ Ρίζος-83’ πεν. Στυλιανός)

Στυλίδα-Ευρυτανικός 4-1 (28’ Χρ. Βαρυπάτης, 73’ Κάντζαρης, 76’ Λάγιος, 85’ Σύρμος-62’ Μπίκος)

Νίκη Αγ. Παρασκευής-Καλύβια 2-2 (3’ Μιχαήλ, 58’ Πλιάτσικας-10’ Κουρκουλιώτης, 43’ Ξηρομερίτης)

Προοδευτική Λάρυμνας-Ρεγγίνι 3-0 (29’ πεν. Δέδες, 38’/70’ Τσιάμης)

Ηράκλεια-Οπούντιος Μαρτίνου 2-2 (28’ Τσαμαδιάς, 78’ πεν. Ντεμίρης-67’ Ν. Κωτσαλάς, 75’ Αργυρίου)

Ολυμπιακός Λαμίας-Άρης Αγ. Κωνσταντίνου 3-0 (6’/12’ Μπουγιώτας, 63’ Μπαγινέτας)

Ρεπό: Δάφνη Λιβανατών