Σάββατο, 27 04 2024
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Ο 'Ελληνας οδηγός δεν μασάει...

Ο 'Ελληνας οδηγός δεν μασάει... 14 Χρόνια 10 Μήνες πριν #56

  • οδηγός
  • Το Άβαταρ του/της οδηγός
Ο 'Ελληνας οδηγός δεν μασάει...

Είναι αποδεδειγμένο. Οι έλληνες οδηγοί δεν μασάνε. Όχι, κουτορνίθια είμαστε, σαν τους ευρωπαίους που συμμορφώνονται με τον κώδικα; Βέβαια, στους ευρωπαϊκούς δρόμους δεν υπάρχουν ανόητα όρια ταχύτητας, ενώ αντίθετα υπάρχει σωστή και τακτική αστυνόμευση. Πριν από μερικούς μήνες οδηγώ έξω από την Σεβίλλη και μαζί με δύο συναδέλφους προσπερνώ ένα λευκό Megane. Περίπου δύο χιλιόμετρα πιο κάτω πέφτουμε σε μπλόκο και μερικά λεπτά αργότερα φτάνει και το Megane.

Άντε να συνεννοηθείς με τα Ανδαλουσιανά όργανα που δεν σκάμπαζαν γρι από την αγγλική. Αλλά δεν χρειαζόταν. Μας έκαναν νόημα, πλησιάσαμε στο εσωτερικό του Megane για να δούμε στο μόνιτορ τη φωτογραφία των αυτοκινήτων με την παράνομη προσπέραση σε διπλή λωρίδα και την παραβίαση του ορίου ταχύτητας (μετά είδα πως από την κομμένη μάσκα του Megane προεξείχε σε μέγεθος μυδραλιοβόλου μία κάμερα/ραντάρ). Πληρώνουμε -επιτόπου παρακαλώ- το μαλλί (90 γιούρια). Σε άλλα μέρη, όπως στο Βερμόντ των ΗΠΑ, δεν τολμά κανείς να υπερβεί το όριο ταχύτητας (110 χλμ./ώρα). Εκεί ο big brother καραδοκεί ανά πάσα στιγμή έτοιμος να σε τσιμπήσει.

Πού θέλω να καταλήξω; Από εκεί που άρχισα. Κι ο άγιος φοβέρα θέλει, πόσο μάλλον που οι Έλληνες οδηγοί δεν χαμπαριάζουμε μία. Δείτε τι συμβαίνει γύρω σας· τον διπλανό σας να φεύγει με κόκκινο, να κινείται με σπασμένη δευτέρα σε περιοχές με σχολεία, να κάνει σφήνες στην παραλιακή, να πηγαίνει ανάποδα σε μονόδρομους. Το καλοκαίρι, στα Μελίσσια, όπου μένω, λίγο πάνω από το Σισμανόγλειο, η σήμανση άλλαξε και πολλές οδοί μονοδρομήθηκαν. Για κάποιους οδηγούς, όμως, τίποτα δεν άλλαξε και συνεχίζουν μέχρι και σήμερα να κινούνται παράνομα στους συγκεκριμένους δρόμους, αντιμετωπίζοντάς τους σαν διπλής κατεύθυνσης. Δεν είχα δώσει και πολλή σημασία στο θέμα μέχρι που μια μέρα -έχοντας μάλιστα στο πίσω κάθισμα ένα μικρό επιβάτη που δεν υπερέβαινε τα 10 κιλά- είδα ένα ΙΧ να έρχεται με μεγάλη ταχύτητα κατά πάνω μου στη μονοδρομημένη Ζωοδόχου Πηγής.

Κατεβάζω εκνευρισμένος το παράθυρο για να διαμαρτυρηθώ και ακούω την οδηγό να λέει: «Ποιος νομίζεις πως είσαι, κάνας μπάτσος; Εγώ μένω εδώ 20 χρόνια και θα πηγαίνω όπως θέλω». Από εκεί και πέρα τι να πεις και κυρίως πώς να της το πεις; Μήπως στα «γαλλικά»; Είπα να μην πέσω σε αυτό το επίπεδο και μέσα στην αγανάκτησή μου κάλεσα στο δημαρχείο Μελισσίων να ρωτώ τι γίνεται με το όλο θέμα. Η απάντηση ήταν πως «πρόκειται για πιλοτικό πρόγραμμα που θα ισχύσει μέχρι τον Οκτώβριο και μετά θα δείξει αν θα καθιερωθεί ή όχι». Δεύτερη ερώτηση: Στην περίπτωση ατυχήματος κατά το οποίο ευθύνεται ο άλλος τι γίνεται; Με καλύπτει το πιλοτικό πρόγραμμα ή στα δικαστήρια θα φαίνεται ότι άλλος ήταν ο νόμιμος; Η απάντηση: «Μάλλον σας καλύπτει». Μάλλον, άκουσον άκουσον.

Γιατί τα λέω όλα αυτά; Επειδή υπάρχουν και άλλες παρόμοιες περιπτώσεις, επειδή έχω σιχαθεί τους οδηγούς που στην κίνηση κόβουν από δεξιά στην βοηθητική λωρίδα, επειδή έχω βαρεθεί πλέον να βλέπω τον διπλανό μου στο φανάρι που βαριέται να περιμένει να φεύγει με κόκκινο (ένας κάποτε ειρωνικά μου είπε πως το πέρασε για βαθύ πορτοκαλί). Φταίει η ελλιπής αστυνόμευση θα πουν κάποιοι, αλλά είναι δυνατόν να υπάρχει έλεγχος σε κάθε διασταύρωση; Επιτέλους, ό,τι συμβαίνει είναι ευθύνη όλων μας, μέχρι και ο ασυνείδητος που πετά το άδειο πακέτο με τα τσιγάρα από το παράθυρο του αυτοκινήτου του. Δεν πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσουμε να τα αφήνουμε όλα να περνάνε στο ντούκου;

cityauto.gr



Όλοι συναντούμε τραγελαφικές καταστάσεις στους ελληνικούς δρόμος. Το AUTO 24 ρώτησε αναγνώστες του, τι είναι αυτό που τους εκνευρίζει περισσότερο στους Έλληνες οδηγούς! Ιδού οι απαντήσεις με τη σειρά που ήρθαν στο mailbox μας.
Με εκνευρίζει να προσπερνούν από δεξιά. Να στέκονται 2η σειρά σε φανάρι για αριστερά και να κόβουν όσους πηγαίνουν ευθεία. Να πετάνε σκουπίδια από το παράθυρο.

Να βάζουν μικρά παιδιά στο μπροστινό κάθισμα. Έχω δει τη light εκδοχή, να κρατάει το παιδάκι η ηλίθια μητέρα του στη θέση του συνοδηγού, το χρησιμοποιεί δηλ. ως αερόσακο για τον εαυτό της. Έχω δει και το hardcore. Άχρηστος πατέρας (που πρέπει εκτός από την άδεια οδήγησης να του πάρουν και την άδεια πατρότητας) κρατάει το παιδί του στη θέση του οδηγού (!) και οδηγεί περήφανος και αμέριμνος. Αυτά με τα παιδιά με εξοργίζουν!

Να τρέχουν με 200 και 300 χωρίς να σέβονται τη ζωή τους και τη ζωή των άλλων. Αφήστε τη μ@λ@κi@ πως ένας γέρος που πηγαίνει με 50 είναι πιο επικίνδυνος. Ναι μπορεί να είναι αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτόν. Οι ποντικαράδες που λιώνουν το γκάζι, να πάνε σε πίστα και όχι στη Κηφισίας.

Η κόρνα. Έλεος. Πάρε το χέρι σου από την κόρνα. Φτάνει.

Όσο γράφω τόσο εκνευρίζομαι, με τους Έλληνες κανίβαλους οδηγούς.

Έχετε παρατηρήσει τελευταία πως όταν παραχωρείς προτεραιότητα (κάνεις δηλ. κάτι ευγενικό), έχουν κόψει το ευχαριστώ; Αυτό το σήκωμα του χεριού που κάνουμε όταν μας αφήνουν να χωθούμε. Γαϊδούρια!

Μην μου ανάβεις τα φώτα! Τρελαίνομαι!

Χρύσα Καραθανάση, 25, Packaged Software Supporter

Πολύ λυπάμαι αλλά το ερώτημα μου προκαλεί τόσα νεύρα που δεν ξέρω από που να ξεκινήσω και που να τελειώσω... Είναι πολλά τα ελλατώματα των Ελλήνων οδηγών και άκρως εκνευριστικά ...

1) η κόρνα, μα πως είναι δυνατόν? Κολλάνε το χέρι στην κόρνα και με κάθε ευκαιρία αρχίζει η ηχορύπανση.. ούτε 1η δεν προλαβαίνεις να βάλεις και έχεις ακούσει κόρνα από το αυτοκίνητο που στέκεται τελευταίο στο φανάρι..

2)Στην εθνική οδό.. ok δεν έχουμε όλοι ferrari, είσαι στη αριστερή με 170 ας πούμε , έρχεται κάποιος με 200 και ενώ βλέπει ότι τη δεδομένη στιγμή δεν γίνεται να αλλάξεις λωρίδα, κολλάει απο πίσω και παίζει φώτα. πόσες φορές έχω σκεφτεί να πατήσω φρένο..

3)Πολύ εξυπνάδα.. γιατί ? Είσαι στημένος 10 λεπτά σε ένα φανάρι για να κάνεις αριστερά και έρχεται ο άλλος από τη δεξιά λωρίδα, που είναι για ευθεία και στρίβει αριστερά.. hello είναι έξυπνος?? Όχι απλά δεν σέβεται τους συνανθρώπους του..

4)Τα flash, δεν το συζητώ.. διακοσμητικό στοιχείο. Τα αυτοκίνητα τα έχουν για τα Χριστούγεννα, πως βάζεις λαμπάκια στο δέντρο εεε.. να μην έχει και το αυτοκίνητο κάτι να αναβοσβήνει τις γιορτές??

5) Ας περάσουμε στο parking. Αναρωτιέμαι γιατί κάποιοι δεν βλέπουν τη διαγράμμιση στους χώρους στάθμευσης και απλά βάζουν κάπου το αυτοκίνητο και φεύγουν? Ή γιατί κάποιος πρέπει να παρκάρει το αυτοκίνητο του πιάνοντας 2 θέσεις στάθμευσης ενώ θα μπορούσε να περιοριστεί καταλαμβάνοντας μόνο μια??

6)Τρακάρεις ένα σταθμευμένο όχημα, άφησε ένα σημείωμα, για αυτό υπάρχουν οι ασφαλιστικές για να καλύψουν τα έξοδα!

Είμαστε ασυνείδητοι, δεν σεβόμαστε ούτε τους άλλους οδηγούς και σε καμία περίπτωση τους πεζούς.. Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι υπάρχουν και χειρότερα.. π.χ. οι γείτονες μας οι Ιταλοί!!!

Στέφανος, 25, "γνωστός-άγνωστος"

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω τίποτα με τους Έλληνες οδηγούς. Αρκεί να μην είναι γυναίκες, παππούδες ή πιστεύουν ότι όσο πιο κοντά κάθονται στο παρ-μπριζ τόσο καλύτερα θα "πιλοτάρουν". Βέβαια υπάρχουν φορές που πιάνω τον εαυτό μου να εκνευρίζεται όταν "κόβω" μπροστά στο φανάρι -για να αποφύγω την ουρά και την καθυστερηση- και δεν μου "παίζουν" γρήγορα τα φώτα, αλλά αντίθετα κορνάρουν. Γιατί ρε μεγάλε μπιμπ μπιμπ; Εγώ ειμαι χαλαρός με την κόρνα. Τουλάχιστον με την καινούργια, γιατί η παλιά μας άφησε χρόνους.

Τη χρησιμοποιώ μόνο για να ειδοποιήσω τους φίλους οδηγούς ότι άναψε πράσινο (χρόνος αντίδρασης μεταξύ 0-1 δευτερόλεπτου). Άσε το άλλο... Τρέχουν σαν τρελοί! Εκεί που πηγαίνω με 4η... ταριφίσια (στις 2 χιλ. στροφές με το κοντέρ να δείχνει 65 χιλιόμετρα/ώρα) στην αριστερή λωρίδα έρχεται ένας παλαβός και μου ανοίγει τις προβολείς. Εντάξει ρε μεγάλε... Έχεις γρήγορο αυτοκίνητο. Εγώ τι θε να κάνω;

Ανδρέας, 29, Οικονομολόγος-Ιδιωτικός Υπάλληλος

Τι είναι αυτό που σας εκνευρίζει περισσότερο στους Έλληνες οδηγούς;

1. Ο εγωισμός. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι και σίγουρα δεν είμαστε όλοι Schumacher. Υπάρχουν οδηγοί διαφορετικών ικανοτήτων με αυτοκίνητα διαφορετικών δυνατοτήτων!!

2. Ο έρωτας με την κόρνα τους.

3. ʽΔεν πηγαίνω πουθενά χωρίς το αυτοκίνητοʼ. Είναι μια αρρωστημενη νοοτροπία που καταλήγει στην απελπισία του κυκλοφοριακού χάους της Αθήνας. Πάρε και μια μέρα το λεωφορείο ή το τρόλεϊ!! Τόσα λεφτά δώσαμε στους Ολυμπιακούς να αγοράσουμε καινούργια, ενώ το εισιτήριο είναι πιο φθηνό και από ένα μπουκαλάκι νερό των 0,5ml..

4. Η αδυναμία τους να αντιληφθούν πως το αυτοκίνητο το χρειάζεσαι για να καλύψεις ανάγκες. Τι το θες το Jeep ρε γραφικέ στους Αμπελοκήπους και στην Καλλιθέα όταν δεν έχεις ούτε χώρο στάθμευσης; Να μη μιλήσω και για τα έξοδα συντήρησης.. Ας είναι καλά τα καταναλωτικά δάνεια!

5. Το διπλοπαρκαρισμα.

6. Η αδιαφορία για τη σωστή συντήρηση του αυτοκινήτου. Απλά πράγματα: Κάθε χρόνο στο συνεργείο για service και κάθε τρία χρόνια καινούργια λάστιχα!!

Ελισσάβετ Κερχανίδου, 20, Φοιτήτρια

Έλληνες οδηγοί: χαρακτηρίζονται από την όρεξή τους για τσακωμό και ανταλλαγή βωμολοχιών, κυρίως αν πίσω από το τιμόνι βρίσκονται γυναίκες ή ηλικιωμένοι.

Όταν περιμένεις σε μία διασταύρωση στο φανάρι και μόλις πρασινίσει το ευλογημένο, παραμένεις στη θέση σου σε πλήρη ακινησία, αφού οι έξυπνοι οδηγοί του κάθετου δρόμου σου έχουν κλείσει τη δίοδο. Είναι γνωστό, πως οι Έλληνες βιαζόμαστε πάντοτε υπερβολικά, τόσο ώστε να μην μπορούμε να περιμένουμε ούτε δευτερόλεπτο στο πράσινο φανάρι μας κι ας πήζει ο δρόμος σε απόσταση ενός μέτρου από την κίνηση…

Επόμενο εκνευριστικό στοιχείο των ελληνικών δρόμων αποτελούν ορισμένοι οδηγοί, οι οποίοι δεν κρίνουν απαραίτητο να χρησιμοποιήσουν το φλας τους, είτε πρόκειται να αλλάξουν λωρίδα, είτε να στρίψουν σε κάποιο δρόμο.

Περιμένεις στο κόκκινο φανάρι και πριν καν προλάβει να ανάψει πράσινο, οι οδηγοί που βρίσκονται πίσω σου έχουν αρχίσει ήδη να κορνάρουν, λες και βρίσκεσαι στην εκκίνηση κάποιου αγώνα dragster!

Το ότι οι Έλληνες παρκάρουν παράνομα δεν είναι καινούριο φαινόμενο, ούτε ότι διπλοπαρκάρουν. Αλλά να βρίσκεσαι σε ένα δρόμο που ΤΡΙΠΛΟπαρκάρουν παραπάει πια.

Παραβίαση STOP. Για πόσο ακόμα θα πετιούνται ανέμελα από τα σοκάκια με κάτι πινακίδες STOP τεράστιες, προκαλώντας άπειρα ατυχήματα;

Μηχανάκια (κυρίως delivery) κινούνται σχεδόν αποκλειστικά ανάποδα στους μονόδρομους και συχνά χωρίς φώτα, αν τολμήσεις να διαμαρτυρηθείς όμως, τα ακούς και ένα χεράκι!!

Σταύρος Δρακουλαράκος, 29, Φιλότιμος Οδηγός (όταν δεν βιάζομαι)

Με ενοχλεί αφάνταστα η τσιγκουνιά τους στους καλούς τρόπους. Πιο συγκεκριμένα, με εξοργίζει να παραχωρώ σε κάποιον προτεραιότητα (ενώ δεν έχει) ή να τον αφήνω να περάσει/στρίψει πρώτος και την ώρα που το κάνει όχι μόνο να μη λέει ένα τυπικό "Ευχαριστώ" αλλά να με κοιτάει και με μια φάτσα σε στυλ "Τί κοιτά ρε; Σε πρόλαβα!".

Υπάρχει βέβαια και το άλλο, εξίσου λυπηρό, άκρο όπου δίνω προτεραιότητα και ο άλλος δεν περνάει γιατί -δυστυχώς- δεν έχει συνηθίσει σε τέτοιες πρωτοβουλίες και δεν περνάει από το μυαλό του ότι κάποιος τον αφήνει να περάσει πρώτος.

Κώστας , 30, Μάγειρας

Αυτά που με εκνευρίζουν περισσότερο στους Έλληνες οδηγούς

1) Η νοοτροπία με την οποία οδηγεί ο νεοέλληνας δεν έχει δυστυχώς καμιά διαφορά με αυτή που διέπει κάθε του δραστηριότητα. Κουτοπόνηρος και αγενής νομίζει πως όλος ο δρόμος είναι φτιαγμένος για πάρτυ του και συμπεριφέρεται αναλόγως. Όπως ακριβώς προσπαθεί να κερδίσει θέσεις περιμένοντας στην ουρά δημόσιας υπηρεσίας, έτσι και στο δρόμο προσπερνά όσους ανυπόμονα περιμένουν σε φανάρι για να στρίψουν και χώνεται κατά βούληση κατευθείαν στην πρώτη θέση. Άντε στη δεύτερη αν τον έχει προλάβει άλλος εξυπνάκιας…

2) Η αντίδραση του μέσου έλληνα οδηγού στο να κορνάρει αφού ανάψει το πράσινο φανάρι στους μπροστά του, είναι ευθέως συγκρίσιμη με αυτή των σπρίντερ παγκόσμιας κλάσης στα 100 μέτρα μετά τον πυροβολισμό εκκίνησης του αφέτη. Μετριέται σε χιλιοστά του δευτερολέπτου. Το κακό είναι όμως πως την ίδια στιγμή τα αντανακλαστικά του στο δρόμο παραπέμπουν σε χελώνα…

3) Δε φτάνει που κατακλυζόμαστε από μουσικά λαϊκοπόπ σκουπίδια στην τηλεόραση και το ραδιόφωνο, έρχεται ο κάθε «κάνγκουρας» να τροποποιήσει σε σκυλάδικο πολλών ντεσιμπέλ το κατά τα άλλα «τέρμα, πίτα, σαύρα-χαμηλωμένο» του αμάξι. Και αντί να πάει να κάνει το κομμάτι του σε καμιά ερημιά, μας βομβαρδίζει ολημερίς κι ολονυχτίς μετατρέποντάς το κάθε στενάκι ….σε Ιερά Οδό.

auto24.gr
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώσουμε την εμπειρία σας στον ιστότοπό μας.Με την περιήγηση σε αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies.